Archiv novinek
Dopravní značky vnímáme stejně přirozeně jako vozidla. Ne vždycky tomu ale tak bylo. Zajímalo vás ale někdy, z čeho jsou vyrobeny? Postup výroby se samozřejmě za ta léta velmi změnil. Stále to ale je složitý proces, který je třeba správně promyslet a postupovat podle předem daných kroků.
Historie dopravního značení
Nejstarším dochovaným exemplářem dopravního značení jsou jistě otesané kameny, které bylo možné nalézt kolem tehdejších silnic. Upozorňovaly na potencionálně ohrožující skutečnosti – třeba prudké klesání. Zároveň ale značily také celní prostory. Úplně první moderní značky vznikaly až ve 20. letech s rozšířením automobilového průmyslu. Nejdříve se využíval rovný plech. Ukázal se ale z hlediska bezpečnosti jako nevyhovující. Moderním materiálem, který se dnes využívá, je pozinkovaný plech s dvojitým ohybem. Je odolný vůči vlivům prostředí a také proti vandalům. Především ale vyhovuje neúprosným evropským normám.
Speciální fólie
Mysleli jste si, že se maluje přímo na plech? Jste na omylu! Obsah dopravní značky je folie s potiskem, která se na štít lepí. To vše se dělá ručně. Tyto fólie se vytvářejí různými způsoby. Nejčastější se jedná o sítotisk u nejběžnějších značek a digitální potisk u proměnných značeních. Ten se poté aplikuje na fólii a proces končí polepením plechu značky.
U dopravního značení je třeba, aby bylo za každé situace zřetelné. Proto je fólie retroflexní. Většinu dopadajícího světla se tak vrací zpět ke zdroji.
Dopravní značky se dělí na:
- Výstražné dopravní značky
- Dopravní značky upravující přednost
- Zákazové dopravní značky
- Příkazové dopravní značky
- Informativní směrové dopravní značky
- Informativní provozní směrové značky
- Informativní dopravní značky
- Dodatkové tabulky
Provoz ale upravují i další ukazatele:
- Vodorovné dopravní značky
- Světelné signály
- Dopravní zařízení
- Zařízení pro provozní informace
- Speciální označení vozidel